Akwarium słodkowodne

Akwarium słodkowodne.

Akwarium słodkowodne jest naczyniem, w którym znajduje się jeden lub więcej słodkowodnych organizmów wodnych w celach dekoracyjnych, lub trzymania zwierząt domowych lub też do celów badawczych. Nowoczesne akwaria są najczęściej wykonane z przezroczystego szkła lub szkła akrylowego. Typowymi mieszkańcami są ryby, rośliny, płazy i bezkręgowce, takie jak ślimaki i skorupiaki.

Tropikalne akwarium słodkowodne

Ryby słodkowodne mogą być gatunkami zimnowodnymi lub tropikalnymi. Chociaż akwaria słodkowodne mogą być ustawione jako zbiorniki towarzyskie, ryby zimnowodne i tropikalne zazwyczaj nie są mieszane ze względu na niezgodności w wymaganiach temperaturowych. W akwariach zimnowodnych hodowane są złote rybki i inne gatunki, które nie wymagają urządzeń grzewczych. Dlatego, że wyzsze temperatury faktycznie zwiększyłyby ich metabolizm i skróciłyby ich żywotność. W przypadku akwarium tropikalnego utrzymywanie ciepłej temperatury otoczenia w zakresie od 24 do 27 ° C (75 do 80 ° F) umożliwia rybom prawidłowy rozwój.

Akwaria mogą być zdobione piaskiem lub żwirem, żywymi lub plastikowymi roślinami, korzeniami, skałami i różnymi komercyjnie wykonanymi plastikowymi rzeźbami. Najmniejsze akwaria to przeważnie kule, ale nie są zalecane dla większości ryb, ponieważ są na ogół za małe, mają tendencję do hamowania wzrostu ryb i mogą doprowadzić do śmierci.

Tematyka, czyli motywy akwariów.

 

Ryby występują w wielu różnych gatunkach, pochodzących z różnych regionów geograficznych. Większość ryb akwariowych pochodzi z Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, Afryki lub Azji. Ryby można przechowywać w różnych kombinacjach gatunków i w różnych rodzajach środowisk wodnych. Cztery najbardziej popularne motywy to akwarium towarzyskie, akwarium ze złotymi rybkmi, afrykańskie akwarium z pielęgnicami i akwarium roślinne.

Akwarium towarzyskie.

Akwarium towarzyskie odnosi się do mieszania ryb i roślin z różnych obszarów geograficznych, z naciskiem na kolor i wytrzymałość okazów. Przykładem może być połączenie gurami, z tetrami i rasborami z wyborem odpornych roślin, takich jak Hygrophila difformis, Hygrophila polysperma i Vallisneria spiralis. Wybór ryb, które są spokojne i kompatybilne ze sobą, jest ważny w zbiorniku towarzyskim (ogólnym).

Akwarium ze złotymi rybkami.

Akwarium ze złotymi rybkami można ustawić jako nieumeblowany zbiornik z odkrytym dnem, aby podkreślić jaskrawe zabarwienie ryb. Połączenie różnych odmian złotych rybek i dekoracji, które kontrastują z żywymi kolorami ryb, uczyniłoby atrakcyjny, przykuwający uwagę obraz. Żywe rośliny zwykle nie są hodowane ze złotą rybką, z wyjątkiem odpornych, dotleniających roślin takich jak Egeria(moczarka), ponieważ złota rybka regularnie grzebie w podłożu. Mogą również żerować na miękkich liściach roślin . Zamiast tego można użyć roślin plastikowych.

Afrykańskie akwarium z pielęgnicami.

Afrykańskie akwarium z pielęgnicami często składa się z odmian z jeziora Tanganika lub jeziora Malawi i na ogół wymaga dużej liczby skał w połączeniu z podłożem z drobnego żwiru lub piasku. Skaliste środowisko powinno zapewniać liczne jaskinie i kryjówki. Ponieważ pielęgnice, takie jak złota rybka, kopią w podłożu, nasadzenie roślin plastikowych powinno być stosowane jako substytut żywych roślin. Jednak prawdziwe rośliny, takie jak Vallisneria lub Anubias, można sadzić w zbiorniku z tymi pielęgnicami.

Akwarium roślinne.

Roślinne akwarium akcentuje żywe rośliny tak samo, a nawet więcej niż ryby. Duże grupy gatunków roślin, takie jak Hygrophila, Limnophila, Rotala, Vallisneria, Echinodorus i Cryptocorynes z ograniczoną liczbą ryb to dobry przykład urządzonego akwarium. Ważne jest, aby wybierać ryby, które nie będą uszkadzać roślin, takie jak małe tetry, małe gurami, brzanki, danio i kardynałki chińskie. Obsadzone roślinami zbiorniki mogą zawierać systemy nawożenia CO2 i substrat wzmocniony laterytem lub, w przypadku akwuarium typu low tech, dajemy warstwę ziemi pod żwir, aby dostarczyć roślinom składników odżywczych.

Akwarium biotopowe.

Akwarium biotopowe to akwarium zaprojektowane do symulacji naturalnego środowiska, z rybami, roślinami i wyposażeniem, które są reprezentatywne dla określonego miejsca w przyrodzie. Ponieważ tylko gatunki, które występują razem w naturze, są dozwolone w prawdziwym akwarium biotopowym, te zbiorniki są trudniejsze i mniej powszechne niż inne rodzaje akwariów. Najczęstsze akwaria biotopowe to biotop Amazonki i biotop Jeziora Malawi, ale od czasu do czasu akwaryśći odtwarzają biotop rzek z południowo-wschodniej Azji.

Tłumaczenie z artykułu w Wikipedii. https://en.wikipedia.org/wiki/Freshwater_aquarium