Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3
1
Jaki zbiornik? / Zakładamy pierwsze akwarium.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SylwesterB dnia Listopad 10, 2018, 02:45:41 pm »

Zakładamy pierwsze akwarium.

Założenie akwarium wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania się. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze w tym wpisie. W akwarystyce pośpiech jest wskazany jedynie przy zbieraniu wody z podłogi. Założnie pierwszego akwarium podzielmy na podstawowe etapy. Pierwszym etapem jest odpowiednie zaplanowanie. Drugim są zakupy. Kolejnym jest umiejscowienie i urządzenie akwarium, a ostatnim etapem jest zasiedlenie przez różne gatunki ryb.

Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do każdej fazy, to nasze akwarium będzie "dojrzewało" przez kilka pierwszych tygodni bez wiekszych problemów, a później długo cieszyło nasze oczy jako ozdoba mieszkania.

1. Dobry plan.

Pierwszą bardzo istotną fazą zakładania akwarium jest precyzyjne zaplanowanie jakiego typu akwarium chcemy (albo możemy mieć), jak duże ma ono być, gdzie je postawimy, jak chcemy je urządzić itd. Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na równowagę biologiczną, dlatego zanim przystąpimy do działania dokładnie przeanalizujmy te kryteria.

Na pierwsze akwarium najlepiej kupić gotowy zestaw z filtrem, oświetleniem, grzałką i może nawet odpowiednią szafką.
O ile akwarium nie jest zbyt duże i nie zajmie zbyt dużo miejsca, to można je ustawić nawet na płaskiej powierzchni komody lub biurka. Meble te muszą być odpowiednio wytrzymałe, stabilne i wypoziomowane. Ewentualnie można się pokusić o wstawienie dodatkowego wspornika. Ważne aby blat komody lub biurka była nałożony na scianki boczne, a nie łączony do boku tych scianek wkrętami.
Gdy decydujemy się na zakup nowego zbiornika z szafką to pozostaje nam wygospodarować w mieszkaniu przestrzeń na ten nowy kupowany mebel.

Odpowiednie miejsce dla akwarium jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania zbiornika, zdrowia ryb, bezpiecznego użytkowania i odpowiedniej prezentacji walorów podwodnego świata. Najbardziej optymalnym miejscem jest spokojny kąt pokoju, gdzie dociera niewielka ilość promieni słonecznych, oraz jest dostęp do prądu by podłączyć wszystkie urządzenia.
Ważne jest następnie zaplanowanie obsady akwarium, gdyż wielkość zbiornika pozwoli nam na trzymanie odpowiednich gatunków flory i fauny.

2. Zakupy.

Po wstępnym zaplanowaniu rozglądamy się po sklepach lub aukcjach za odpowiednim sprzętem. Kupujemy zbiornik i akcesoria. W sklepach czasem można trafić gotowe zestawy, w których poza zbiornikiem mamy odpowiedniej mocy filtr i oświetlenie oraz grzałkę. Należy nabyć też termometr, siatkę na ryby. Przyda się pęseta odpowienio długa do sadzenia roślin w podłożu i nożyczki do ich przycinania.
Przy tych zakupach należy pamiętać, aby unikać wyboru zbiorników kuli, które czasem zdarzają się w ofercie sklepów.
Mając już sprzęt należy nabyć podłoże i inne akcesoria do wystroju swojej zaplanowanej aranżacji.
Początkujący akwarysta musi wiedzieć, że sztuczne akcesoria jak plastikowe statki, skarby i inne gadżety w tym sztuczne rośliny nie ułatwią utrzymania odpowiedniej "biologii" w zbiorniku.
Ostatnim etapem zakupów będzie zakup żywych roślin. Należy zwrócić uwagę aby rośliny te były gatunkami dość łatwymi w utrzymaniu. Ważne też aby na samym początku nie sprowadzic sobie z roślinami plagi ślimaków. Chociaż te przy odpowiednim balansie w zbiorniku pełnią nawet pożyteczną rolę.
Nie kupujemy jeszcze ryb! Rybki kupujemy dopiero po urządzeniu akwarium i odczekaniu kilku dni w celu zapoczątkowania cyklu biologicznego w zbiorniku.

3. Urządzanie akwarium.

Wszystko co umieścimy w akwarium ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Urządzajmy z rozwagą i starajmy się umieszczać wyłącznie rzeczy kupione w sklepie zoologicznym. Wiele osób popełnia błąd umieszczając w akwarium ładny duży kamień albo drobne kamienie mające zastąpić żwirek w podłożu, które znaleźli na łące. Dobór kamienia i żwirku ma wielki wpływ na życie całego akwarium i tak np. kamienie zawierające w sobie metale mogą powodować szybki rozwój glonów. Kamienie wapienne z kolei są szkodliwe dla ryb. W sklepach zoologicznych znajdziemy wyłącznie takie kamienie i takie podłoże, które jest właściwe do prawidłowego działania naszego akwarium.

Mamy już kupione wszystko co niezbędne więc przystępujemy do działania:
W pierwszej kolejności co musimy zrobić po przywiezieniu akwarium i osprzętu do domu, to umycie wszystkiego. Aby to zrobić wystarczy woda i gąbka. Nie należy używać środków czyszczących !!!!
Przygotowanie podłoża - zanim umieścimy żwirek lub piasek na dnie akwarium warto go dokładnie wypłukać kilka razy po bieżącą wodą. Tak przygotowany materiał wysypujemy na dnie akwarium i lekko formujemy ręką. Na tyle akwarium można usypać grubszą warstwę niż z przodu. Następnie układamy dekorację z kamieni lub korzeni.
Wlewamy wodę - wodę do nowo zakładanego akwarium możemy lać prosto z kranu. Wlewamy ją w niedużej ilości abyśmy mogli swobodnie włożyć rękę i posadzić rośliny i zamontować osprzęt. Przy laniu wody będzie ona z początku mętna, ale kiedy uruchomimy filtr to po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach woda będzie przejrzysta.
    Instalacja i uruchomienie osprzętu - montujemy grzałkę, filtr i termometr.
    Dolewamy wodę - powinniśmy teraz dolać tyle wody, aby grzałka i filtr były w pełni zanurzone.
    Jeśli akwarium posiada pokrywę to zakładamy ją.
    Włączamy oświetlenie, filtry i grzałkę.
    Na starcie można podać odpowiednie pożyteczne bakterie aby proces stabilizacji przebiegł sprawniej.
Pozwalamy pracować akwarium przez kilka dni.

4. Kupno i wpuszczanie rybek.

Po kilku dniach możemy kupić rybki i wpuścić do akwarium.
Dobieramy obsadę do wielkości zbiornika i parametrów wody.
Pamiętajmy aby wybierać okazy odpowienio wybarwione, zdrowe. Zakupione rybki aklimatyzujemy poprzez dolanie niewielkiej ilości wody z naszego akwarium do woreczka lub zbiornika, w którym sie znajdują. Możemy też włożyć woreczek do akwarium, aby temperatura się wyrównała. Po kilku minutach przeławiamy ryby z woreczka do akwarium.
Temperatura wody ogólnie dla ryb tropikalnych to przedział od 22 st. - do 28 st. Celsjusza. (Skalar, Gurami, Platynka, Gupik).
Temperatura dla ryb zimnowodnych to trochę poniżej 21 stopni, np. Złota Rybka (Welon, Teleskop).

Cieszymy sie nowymi pupilami w zbiorniku.

Jak założyć akwarium? Film na kanale YT "Domowe Królestwo Zwierząt".Materiał inspirowany doświadczenaimi własnymi i źródłami w internecie.


2
Aranżacja [aquascaping] / Akwarium Nature - Trójpodział, Złoty podział, Złoty punkt.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SylwesterB dnia Listopad 10, 2018, 10:22:14 am »

Matematyka w aranżacji akwarium.

"Podoba się tylko piękno, w pięknie zaś kształty, w kształtach – proporcje, w proporcjach – liczby" św. Augustyn.

Niejednokortnie akwaryści używają matematyki w swoim hobby. Nie wszyscy znają jednak złotą liczbę Phi i zasadę Złotej proporcji, która występuje bardzo często w przyrodzie.

Akwarium nature naśladuje przyrodę, więc poznajmy jakie matematyczne zasady powinny być zachowane aby wizualnie było atrakcyjne i potocznie mówiąc - "przyciągało oko".


Nature Aquarium , to jedna z młodszych dziedzin akwarystyki w naszym kraju lecz silnie rozwijająca się. Ten nowy styl wywodzi się z Japonii. Akwaria w stylu "Nature" (natura) są niebywale ciekawą formą urządzania zbiorników. Cała filozofia i sposób aranżacji odnosi do natury która nas otacza. Ważnym czynnikiem w przygotowaniu takiej aranżacji jest umiejętność planowania i przewidywania efektu końcowego swojej pracy.

Aranżacja powinna być oparta na zasadzie Złotego Podziału, gdyż Boska Porporcja jest powszechna w przyrodzie. https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_podzia%C5%82

Złoty podział to stosunek dzielenia długości lub odległości, który jest używany głównie w sztukach wizualnych, ale także w architekturze, a nawet muzyce. Nawet w przyrodzie, znajdujemy złoty stosunek, na przykład, w układzie liści roślin. Układ oparty na tej zasadzie jest szczególnie harmonijny dla ludzkiego postrzegania piękna. W projektowaniu akwarium, a zwłaszcza w aquascapingu, zasada złotego podziału może być wykorzystana jako podstawa do struktury układu i ustalenia punktów ogniskowych (focal points). Trzy podstawowe formy w aquascapingu są zgodne ze złotym współczynnikiem. (Golden ratio).


Wskaźnik podziału.Zasadniczo linia jest podzielona według następującej reguły: Stosunek większego odcinka linii (a) do całości (a + b) jest równy stosunkowi mniejszego odcinka linii (b) do większego (a). Wizualizacja na obrazku powyżej. Wprowadzone liczby, dałyby tu (złoty) stosunek około 1: 1,618. Patrząc na typowe formaty obrazów, takie jak zdjęcia lub monitory, są one z grubsza oparte na złotym współczynniku (na przykład: 4: 3 lub szerokoekranowy 16: 9).

Boska Proporcja, Złoty Podział, Złota Spirala w aquascapingu.

Wyobrażenie sobie przedniej szyby akwarium jako ekranu, umożliwia podzielenie go zgodnie z zasadami złotego podziału. Tworzy się cztery linie, które dzielą całkowity obszar na dziewięć mniejszych obszarów. W punktach, w których przecinają się dwie linie, przyciągają wzrokowców, takich jak piękne rośliny wodne lub uderzający hardscape, taki jak kamienie i korzenie.

Ilustracje na których przedstawione są zasady trójpodziału i złotej proporcji.

Ta zasada trójpodziału znanego z fotografii, może być zastosowana w akwarystyce z dużym powodzeniem, podobnie jak w fotografii.Można ją także zastosować ze Złotą liczbą Phi - której postać niewymierna wynosi w przybliżeniu 1.618. Patrz rysunek niżej.Poniższa fotografia rzedstawia tylko jeden Złoty punkt - punkt ogniskowy (Focal point).
Film z kanału FaunaPlanet, który omawia podstawy.
Akwarium w stylu nature.

Hardscape Philosophy - How to Aquascape -Ratios, The Golden Spiral, Rule of Thirds & Iwagumi Style

Aquascaping for Beginners - Rules of Thirds and Golden Ratio


Źródła.

The Golden Ratio in Aquascaping.
http://www.aqua-rebell.com/aquascaping/golden-ratio.html

AQUASCAPING 101.
http://www.fluvalaquatics.com/us/explore/did-you-know/aquascaping-decor/283-aquascaping-101/#.W-akZuLLeM8

Aquatic Layout Guide- Rules of Composition: The Golden Ratio, Creating Perspective and Layout Shapes.
https://www.thegreenmachineonline.com/blog/aquatic-layout-guide-rules-composition-the-golden-ratio-creating-perspectiv/
3
Aranżacja [aquascaping] / Aquascaping - definicja i rodzaje stylów.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SylwesterB dnia Listopad 09, 2018, 08:57:54 pm »
Aquascaping - co to jest?

 Aquascaping to sztuka aranżacji roślin wodnych, a także skał, kamieni, elementów jaskiniowych lub korzeni, w estetyczny sposób w obrębie akwarium - w efekcie jest to rodzaj ogrodnictwa pod wodą. Projekty Aquascape obejmują wiele różnych stylów, w tym holenderski styl przypominający ogród i inspirowany naturą styl japoński. Zwykle w aquascapingu można znaleźć zarówno ryby, jak i rośliny, chociaż można stworzyć aquascape tylko z roślinami, ze skałkami lub innym tzw. hardscape bez roślin.

Chociaż głównym celem aquascapingu jest stworzenie kunsztownego podwodnego krajobrazu, brane są także pod uwagę techniczne aspekty utrzymania zbiornika i wymagania dotyczące wzrostu roślin wodnych. Wiele czynników musi być zrównoważonych w zamkniętym systemie akwarium, aby zapewnić sukces dla aquascapingu. Czynniki te obejmują filtrację, utrzymywanie dwutlenku węgla na poziomie wystarczającym do wsparcia fotosyntezy pod wodą, substratu i nawożenia, oświetlenia i kontroli glonów.

Entuzjaści aquascapingu zajmują się nie tylko aranżacją zbiorników ale np. handlem roślinami, prowadzą konkursy oraz udostępniają fotografie i informacje za pośrednictwem Internetu.

Rodzaje.

Styl Holenderski.

Holenderskie akwarium wykorzystuje bujną aranżację, w której wiele rodzajów roślin o różnych kolorach liści, rozmiarach i fakturach jest przedstawianych tak, jak rośliny lądowe są pokazane w ogrodzie kwiatowym. Ten styl rozwinął się w Holandii z początkiem lat 30-tych XX wieku, ponieważ sprzęt do akwariów słodkowodnych stał się powszechnie dostępny na rynku. Podkreśla rośliny położone na tarasach o różnej wysokości, a często pomija skały i korzenie. Liniowe rzędy roślin biegnących od lewej do prawej określane są jako "holenderskie ulice". Chociaż stosuje się wiele rodzajów roślin, zazwyczaj można zobaczyć starannie przycięte grupy roślin o drobnym, pierzastym ulistnieniu, takie jak Limnophila aquatica i różne rodzaje Hygrophila, wraz z użyciem czerwonolistnej Alternanthera reineckii, Ammania gracilis i różnych odmian Rotala dla podkreślenia kolorów.  Ponad 80% podłoża w akwarium pokryte jest roślinami, a niewielkia część substratu zostaje widoczna.  Wysoko rosnące rośliny pokrywające tylną szybę pierwotnie służyły do ​​ukrywania masywnego sprzętu za zbiornikiem.

Styl Japoński.

Styl natury.
Kontrastujące podejście to "akwarium naturalne (styl natury)" lub styl japoński, wprowadzony w latach 90-tych przez Takashi Amano. Trzygodzinna seria Amano, Nature Aquarium World, wywołała falę zainteresowania w ogrodnictwie akwarystycznym i został wymieniony jako "ustanawiający nowy standard w zarządzaniu akwarium". Kompozycje Amano opierają się na japońskich technikach ogrodniczych, które próbują naśladować naturalne krajobrazy poprzez asymetryczne ułożenie mas stosunkowo niewielkich gatunków roślin i które ustanawiają reguły rządzące starannie dobranymi kamieniami lub kawałkami drewna, zwykle z pojedynczym punktem centralnym. Celem jest przywołanie ziemskiego krajobrazu w miniaturze zamiast kolorowego ogrodu. Styl ten czerpie w szczególności z japońskich koncepcji estetycznych Wabi-sabi, który koncentruje się na przemijaniu i minimalizmie jako źródłach piękna. Rośliny o małych liściach, takich jak elatinoidy Glossostigma, Eleocharis acicularis, Eleocharis parvula, Echinodorus tenellus, Hemianthus callitrichoides, Riccia fluitans, małe paprocie wodne, Staurogyne repens i mech Java Moss (Versicularia dubyana lub Taxiphyllum barbieri) są często używane do naśladowania trawy lub mchu. Kolory są bardziej ograniczone niż w holenderskim stylu, a hardscape (podłoże) nie jest w pełni pokryte. Ryby lub krewetki słodkowodne, takie jak Caridina multidentata i Neocaridina heteropoda, są zwykle wybierane w celu uzupełnienia roślin i kontrolowania glonów, ale ze względu na minimalizm liczba gatunków jest często ograniczona.

Styl Iwagumi.
Jest specyficznym podtypem stylu naturalnego. Sam termin Iwagumi pochodzi od japońskiej "formacji skalnej" i odnosi się do układu, w którym kamienie odgrywają wiodącą rolę. W stylu Iwagumi każdy kamień ma swoją nazwę i określoną rolę. Skały zapewniają kostną strukturę aranżacji, a typowa geometria wykorzystuje konstrukcję z trzema głównymi kamieniami, z jednym większym kamieniem i dwoma innymi mniejszymi kamieniami, chociaż można również użyć dodatkowych skał. Kamień Oyaishi lub główny jest umieszczony nieco poza środkiem zbiornika, a Soeishi lub towarzyszące mu kamienie są zgrupowane w pobliżu, podczas gdy Fukuseki lub kamienie wtórne są rozmieszczone w podrzędnych pozycjach. Lokalizacja punktu centralnego ekspozycji, określona w dużej mierze przez asymetryczne rozmieszczenie Oyaishi, jest uważana za ważną i odpowiada proporcjom, które odzwierciedlają system strojenia Pitagorasa. (Pythagorean tuning). Stosuje się także zasadę Trójpodziału i Złotego podziału.

Styl Ryuboku.
Słowo Ryoboku, można przetłumaczyć na angielski jako "driftwood". Styl ten przedstawia konfigurację akwarium z lasem. Kryteria rozmieszczenia są podobne do stylu Iwagumi jako jednolite pozycjonowanie elementów i jednorodnych rodzajów drewna. W konfiguracjach Ryoboku, choć jest to rzecz subiektywna i zależy od twojego wyboru, Takashi Amano zawsze używał kilku gatunków roślin epifitycznych, które następnie można przyczepić do drewna, często mieszając je razem: Microsorium, Anubias i Bolbitis, i różne typy mchów. Celem konfiguracji Ryoboku jest prezentacja fragmentów krajobrazu lasów, dzięki czemu możesz umieścić wewnętrz drewno nie wychodzące z powierzchni zbiornika wody, a jeśli chcesz, możesz połączyć dwie techniki używając kamieni, drewna i roślinności.

Styl Mizube.
Mizube - głównie układ z drewnem i roślinami wystającymi nad powierzchnię wody.
Styl Mizube jest przeciwieństwem stylu Ryuboku. Korzenie i skały mogą wychodzić poza obręb akwarium, a rośliny mogą rosnąć powyżej poziomu wody. Tego rodzaju układ może być stosowany tylko w otwartym akwarium z zawieszonym na nim oświetleniem. Te wolno rosnące rośliny i wystające kamienie mają tworzyć przestronne wnętrze.

Takashi Amano jako prekursor Stylu Japońskiego wskazuje wśród tych stylów trzy rodzaje kompozycji:

    Centralna: drewno lub skałki są umieszczone wewnątrz wyobrażonego trójkąta, a szczyt ma ułożoną na środku centralną kompozycję, która zapewnia stabilność i równowagę układu.
    Boczna: Hardscape jest ustawiony z jednej strony i zorientowany ku środkowi, aby nadać niestabilności i dynamiki całemu układowi.
    Forma "V": drewno jest umieszczone po obu stronach, pozostawiając centralną przestrzeń. Kompozycja w formie V daje dużą głębię układowi.

Styl dzikiej dżungli.

Niektórzy hobbyści odnoszą się również do stylu "dżungli" (lub "dzikiej dżungli"), oddzielonego od holenderskiego lub natury, i obejmującego niektóre z ich cech. Rośliny pozostawiają naturalny, nieskrępowany wygląd. Pejzaże w stylu dżungli zazwyczaj mają niewiele lub nie zawierają widocznych materiałów w tle, a także ograniczoną otwartą przestrzeń. Odważne, grubsze kształty liści, takie jak Echinodorus bleheri, są wykorzystywane do zapewnienia dzikiego, nieokiełznanego wyglądu. W przeciwieństwie do stylu naturalnego, styl dżungli nie jest zgodny z czystymi liniami ani nie ma delikatnych tekstur. Efekt baldachimu w dżungli można uzyskać, stosując kombinacje ciemniejszych podłoży, wysokich roślin rosnących na powierzchnię i pływających roślin, które blokują światło, dając efekt nakrapianego oświetlenia. Inne rośliny wykorzystywane w akwariach w stylu dżungli to: Microsorum pteropus, Bolbitis heudelotii, Vallisneria americana, gatunki Crinum, gatunki Aponogeton, gatunki Echinodorus, Sagittaria subulata, Hygrophila pinnatifida, gatunki Anubias i Limnobium laevigatum.

Powyższe style często łączą gatunki roślin i zwierząt w oparciu o pożądany efekt wizualny, bez względu na pochodzenie geograficzne.

Biotop.

Akwaria biotopowe zostały zaprojektowane w celu odtworzenia dokładnie określonego środowiska wodnego w określonym miejscu geograficznym, a niekoniecznie w celu zapewnienia wyglądu przypominającego ogród. Rośliny i ryby wcale nie muszą być obecne, ale jeśli tak, to muszą pasować do tego, co można znaleźć w przyrodzie w reprezentowanym środowisku, jak każdy żwir i pusty krajobraz, a nawet skład chemiczny wody. Poprzez włączenie tylko tych organizmów, które naturalnie istnieją razem, biotopy mogą być wykorzystywane do badania interakcji ekologicznych w stosunkowo naturalnym otoczeniu.

Paludarium.

Paludarium to akwarium łączące wodę i ląd w tym samym środowisku. Projekty te mogą reprezentować siedliska, w tym tropikalne lasy deszczowe, dżungle, brzegi rzek, torfowiska, a nawet plażę. W paludarium część akwarium jest pod wodą, a część nad wodą. Podłoże jest tak zbudowane, że niektóre obszary "lądowe" są uniesione powyżej linii wodnej, a zbiornik jest tylko częściowo wypełniony wodą. Dzięki temu rośliny, takie jak Cyperus alternifolius i Spathiphyllum wallisii, jak również różne Anubiasy i niektóre bromeliady, wyrosły, z korzeniami podwodnymi, ale z wierzchołkami w powietrzu, a także całkowicie zanurzone. W niektórych konfiguracjach rośliny, które unoszą się na powierzchni wody, takie jak Eichhornia crassipes i Pistati Stratiotes, mogą być w pełni widoczne. W przeciwieństwie do innych zestawów akwariowych, paludaria są szczególnie odpowiednie do trzymania płazów.

Akwaria holenderskie i naturalne są tradycyjnie systemami słodkowodnymi.

Słonowodna rafa.

Stosunkowo niewiele roślin ozdobnych można uprawiać w akwarium ze słoną wodą. Słonowodny aquascaping zazwyczaj koncentruje się na naśladowaniu rafy. Układ żywej skały stanowi główną strukturę tej aranżacji, a zamieszkiwane są przez korale i inne bezkręgowce morskie, a także glony koralowe, które razem mają podobną estetyczną rolę, co rośliny słodkowodne.

Oświetlenie odgrywa szczególnie ważną rolę w akwarium rafowym. Wiele koralowców, a także małży tridacnidów, zawiera symbiotyczne fluorescencyjne gloniaste dinoflagellaty zwane zooxanthellae. Zapewniając intensywne oświetlenie uzupełnione falami ultrafioletowymi, dla akwarystkii rafowej nie tylko wspieraja się zdrowie tych bezkręgowców, ale także wywołuje wyjątkowo jasne ubarwienie emitowane przez fluorescencyjne mikroorganizmy.

Podsumowanie.

 Poza projektowaniem akwarium ze słodką wodą wymaga się również specjalnych metod utrzymania zdrowych roślin pod wodą. Rośliny często przycinane są w celu uzyskania pożądanego kształtu, a następnie można je pozycjonować, przywiązując je w sposób niezauważalny za pomocą nici lub żyłki. Często aquascaperzy używają nawozów bezpiecznych dla akwarium, zwykle w postaci płynnej lub w postaci tabletek, aby pomóc roślinom na szybszy wzrost. Niektóre substraty akwariowe zawierające lateryt dostarczają również składników odżywczych.

Konieczne jest również wspomaganie fotosyntezy poprzez dostarczanie światła i dwutlenku węgla. W celu uzyskania pełnego spektrum światła można zastosować różne systemy oświetleniowe, zwykle o mocy 2-4 watów na galon (0,5-1 watów na litr). Światła są zwykle kontrolowane przez zegar, który umożliwia aklimatyzację roślin do ustalonego cyklu. W zależności od liczby roślin i ryb, aquascape może również wymagać suplementacji dwutlenkiem węgla. Można to osiągnąć dzięki prostemu systemowi domowej roboty, przy użyciu butelki z wodą sodową wypełnionej drożdżami, ciepłą wodą i cukrem, połączonej z kamieniem powietrznym w akwarium lub ze zbiornikiem CO2 pod ciśnieniem, który dozuje określoną ilość dwutlenku węgla do wody akwarium.

Glony (w tym cyjanobakterie, a także prawdziwe algi) są uważane za rozpraszające i niechciane w aquascapingu i są kontrolowane na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie zwierząt, które zjadają glony, takie jak niektóre ryby (w szczególności karpiowate z rodzajów Crossocheilus i Gyrinocheilus oraz sumy z rodzaju Ancistrus, Hypostomus i Otocinclus), krewetki lub ślimaki, aby oczyścić zbiornik z glonów. Drugi to stosowanie odpowiedniego światła i CO2 do promowania szybkiego wzrostu pożądanych roślin, przy jednoczesnym kontrolowaniu poziomu składników odżywczych, w celu zapewnienia, że rośliny wykorzystują wszystkie nawozy i nie pozostaje wiele składników odżywczych w celu podtrzymania wzrostu glonów.

Chociaż poważni aquaskaperzy często używają znacznej ilości sprzętu, aby zapewnić oświetlenie, filtrację i suplementację CO2 do zbiornika, niektórzy hobbyści wybierają zamiast tego utrzymanie roślin przy użyciu minimum technologii (tzw. akwarium Low Tech). W ten sposób niektórzy donosili o sukcesie w postaci bujnego wzrostu roślin. Takie podejście, czasami nazywane "naturalnym zbiornikiem roślinnym" i spopularyzowane przez Dianę Walstad, może obejmować wykorzystanie gleby zamiast żwiru w akwarium, eliminację aparatury CO2 i większości filtracji oraz ograniczone oświetlenie. Zamiast tego utrzymuje się tylko kilka ryb, aby ograniczyć ilość odchodów ryb, a same rośliny są wykorzystywane do odgrywania roli oczyszczania wody typowej dla filtrów akwariowych, wykorzystując,występujące odchody ryb jako nawóz.

Tłumaczenie z: https://en.wikipedia.org/wiki/Aquascaping oraz innych źródeł.

4
Oddam | Przyjmę | Zamienię / Glonojady albinosy - Ancistrus albino - "yellow".
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SylwesterB dnia Listopad 08, 2018, 12:32:34 pm »

Zamienię:
Glonojady albinosy - 10 sztuk, wielkości ok 6 cm, zamienię na Molinezje i/lub Skalary.
Proszę o kontakt na maila sylwester(kropka)bogusiak(at)interia(kropka)pl lub telefonicznie 00 353 (0) 87 943 1233
Rejon - Irlandia, najlepiej okolice Limerick lub Nenagh.

Swap:
Albino Ancistrus (catfish) - 10 pieces, size about 6 cm, I will swap for Black Mollies and/or Angel Fish.
Please contact me at email sylwester(dot)bogusiak(at)interia(dot)pl or call/text 00 353 (0) 87 943 1233
Region - Ireland, preferably around Limerick city or Nenagh.

Zdjęcia/Photos.
5
Irlandia / Aquatic Village
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SylwesterB dnia Listopad 07, 2018, 07:54:53 pm »
Aquatic Village

Website: http://www.aquatic-village.com

Address:  McDonagh's Ln, Co. Dublin, Ireland

Telephone:01 4582522

Email: info@aquatic-village.com

Opening hours:

 7.30 AM - 6.00 PM - 7 day a week

Banner:  n/a.

Presentation: (winner of the Practical Fishkeeping Magazine poll)

6
Pierwszy post / Pierwsze wejscie.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez krzysiek265 dnia Październik 08, 2018, 09:38:59 pm »
Witam wszystkich akwamaniakow w Ie i nie tylko slowko o mnie akwarysta chwilowo w stanie spoczynku ale sluze rada jak cos Co2 ,filtry wew,zew caly osprzet sluze pomoca.Pozdrawiam wszytkich .
7
Poradniki akwarystyczne (książki, blogi, vlogi itp.) / Definite Aquascape TV
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SylwesterB dnia Październik 02, 2018, 03:23:52 pm »
8
Spotkania i wydarzenia / PET FAIR - Łódź Poland
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SylwesterB dnia Październik 02, 2018, 03:04:24 pm »
On 13-15 September 2019 in Lodz will be held XVII International Zoological Fair.

PET FAIR is one of the largest and most important event of zoological branch in Poland. It's also big aquatic event. During the fair offer will be presented by over 150 exhibitors.

XVII Międzynarodowe Targi Zoologiczne PET FAIR

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w XVII Międzynarodowych Targach Zoologicznych Pet Fair, które odbędą się w Łodzi w dniach 13-15.09.2019

Targi PET FAIR to doskonała okazja do:
• pozyskania nowych klientów
• wzmocnienia kontaktów ze stałymi klientami
• wprowadzenia i wypromowania nowych produktów
• wzmocnienie wizerunku firmy
• rozpoznania oczekiwań klientów
• uzyskanie natychmiastowej opinii o produktach
• konfrontacji z konkurencją

Nasze atuty:
• najbardziej prestiżowe targi zoologiczne w Polsce
• ponad 20 lat doświadczenia w organizacji imprez targowych
• formuła biznesowa B2B
• atrakcyjny program imprez towarzyszących
• najnowocześniejszy obiekt targowy w całej Polsce
• najlepsze warunki ekspozycyjne za atrakcyjną cenę
• obsługa Wystawców na najwyższym poziomie
• silna kampania promocyjna
• spotkanie w centrum Polski

Odbiorcy:
• hurtownie
• sklepy stacjonarne
• sklepy internetowe
• hodowcy
• gabinety weterynaryjne
• klienci indywidualni

Zapraszamy już dziś.

Więcej na: http://www.targi.lodz.pl/targi/337-xvii-miedzynarodowe-targi-zoologiczne-pet-fair/aktualnosci/


Nagranie z poprzedniej edycji wykonane przez Mossart Akwaria...
Polish Aquascaping Contest 2017


Pet Fair 2017 Akwaria Firmowe

... oraz nagranie z edycji z 2013 roku, wykonane przez DefinitiveAquascapeTV.9
Jaka obsada? / Zakładanie akwarium biotopowego - Kamil Hazy.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SylwesterB dnia Październik 02, 2018, 02:12:47 pm »

Tyrril DomoweAkwarium.pl na swoim kanale przedstawia nakręconą w trakcie targów w Nadarzynie, prelekcję prowadzoną przez Pana Kamila Hazego.

10
Poradniki akwarystyczne (książki, blogi, vlogi itp.) / Magazyn Akwarium
« Ostatnia wiadomość wysłana przez SylwesterB dnia Październik 02, 2018, 01:35:36 pm »
  Magazyn Akwarium – polski dwumiesięcznik akwarystyczny, przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych hobbystów. Oprócz artykułów dotyczących hodowli ryb, ślimaków czy krewetek, a także uprawy roślin wodnych oraz nowych trendów w akwarystyce, czytelnicy znajdą w nim wywiady z osobowościami akwarystyki polskiej i światowej, przydatne wiadomości encyklopedyczne, informacje o nowinkach sprzętowych i technicznych, aktualności, recenzje, testy oraz reportaże z całego globu. Od 2018 roku w rozszerzonym mA swoje stałe miejsce mają nowe działy: “Terrarystyka” i “Oczko wodne”. Magazyn Akwarium wydawany jest na wysokim poziomie merytorycznym i technicznym, a jego redaktorem naczelnym jest dr Paweł Czapczyk.

Twórcą i długoletnim redaktorem naczelnym czasopisma był Dariusz Firlej. Po jego śmierci w 2011 roku wydawnictwo ustanowiło Nagrodę im. Darka Firleja w postaci statuetki z brązu przedstawiającej konika morskiego.
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Magazyn_Akwarium

Strona główna:
https://magazynakwarium.pl

Recenzja video jednego z autorów Magazynu Akwarium, Bartosza Strzały, na temat Magazynu Akwarium na podstawie wydania 3/2017.

Strony: [1] 2 3